Időpont:
2021. 04. 23. 16:00
Hely:
BME TTK YouTube csatorna
Előadó:
Légrády Dávid (BME)
A szeminárium részletei:
Szeretettel várunk minden érdeklődőt, középiskolás diákokat és bárki mást a BME TTK Science Campus következő online előadására!
Április 23. péntek 16:00 - 17:00
a BME TTK Youtube-csatornáján:
Légrády Dávid (BME TTK Nukleáris Technikai Intézet):
Utazás a koponyámban - orvosi képalkotás mesterséges és természetes intelligenciával
• hogyan készíthetünk képet az emberi test belsejéről?
• hogyan lesz a készített képekből három dimenziós bebarangolható világ?
• hogyan vetik be a mesterséges intelligenciát jobb minőségű felvételek készítéséhez?
• miért videokártyákkal számoljuk mindezt ki manapság?
-- hosszabban: ---
Az orvosi képalkotást a múlt század során főleg a természetes intelligencia uralta. A három dimenziós képalkotáshoz szükséges volt már a számítógépek megjelenésére. Például a röntgensugárzás a XX. század elejétől fogva lehetőséget teremt rá, hogy átvilágítsuk az emberi testet (amiért 1901-ben Nobel-díj is járt). A felvételek kombinációjából mégis csak 1971-ben sikerült három dimenziós (CT) képet alkotni (amiért 1979-ben Nobel-díj is járt). A radioaktív izotópok élő szervezetben történő nyomon követésének elve 1924-ben már kidolgozásra került (amiért 1943-ban Nobel-díj is járt). A felvételek kombinációjából mégis csak 1975-ben sikerült három dimenziós (PET) képet alkotni (ezért mondjuk éppen nem járt Nobel-díj). A magmágneses rezonancia jelensége a XX.század első felében már ismert volt ( amiért 1944-ben Nobel-díj is járt, és még néhány további is), mégis 1976-ban sikerült csak ezzel a technikával először három dimenziós (MRI) képet alkotni (amiért 2003-ban Nobel-díj is járt). A számítógépek először lehetőséget teremtettek a tomográfiás felvételek készítésére. A számítási kapacitás rohamos növekedése az óta egyre jobb felbontású képeket eredményez egyre bonyolultabb algoritmusok segítségével Az elmúlt években új számítógép-típusok jelentek meg: a grafikus kártyák (GPU), melyek használatával a képalkotási fizikai folyamatok szinte mindegyike figyelembe vehető. Ezen túl pedig lehetőség nyílt a mesterséges intelligencia (AI) orvosi képalkotásban történő rutinszerű használatára is. De mit is segít a mesterséges intelligencia?
Az előadásban bemutatásra kerül a három dimenziós képalkotás folyamata, szó esik a pontos fizikai modellezés lehetőségeiről grafikus kártyákon és a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeiről a képalkotás pontosításában és az eredmények értelmezésében.
Ha élőben követed az előadást, a youtube-on csetelni tudsz az előadóval!
Üdvözlettel:
Asbóth János, Science Campus koordinátor