BMETETMP026

A tárgy címe: 
Haladó termodinamika
Elsődleges képzés: 
Fizikus mérnök BSc
Kredit: 
4
A tárgy besorolása: 
választható
Óraszám - előadás: 
2
Óraszám - gyakorlat: 
1
Óraszám - labor: 
0
Egyéb oktatás: 
Számonkérés módja: 
Coursework grade
Egyéb számonkérés: 
Félév: 
5
Előtanulmányi feltételek: 
Hőtan és statisztikus fizika
Tantárgy felelőse: 
Dr. Fülöp Tamás, egyetemi docens, PhD
További oktatók: 
Tárgyleírás: 
A gázok, folyadékok és szilárd közegek reverzibilis és irreverzibilis termodinamikájának folyamatcentrikus áttekintése. A számonkérés formája egy kapcsolódó komplex feladat megoldása (kidolgozása és ismertetése). I. A termodinamikai modellezés szintjei, az idő- és helyfüggés figyelembe vételének módjai, ezek jelentősége. II. Van der Waals- és komplexebb közegmodellek. Az állapotegyenletekből és mérésekből származó különféle információk közötti transzformációs kapcsolatok (változótranszformációk, Maxwell- és Gibbs–Helmholtz-relációk). Kritikus pont, spinodális, binodális és fázishatárgörbék. Metastabil, negatív nyomású és szuperkritikus tartományok. Termorugalmasság. A Reitlinger–Chambadal–Novikov–Curzon–Ahlborn-hőerőgép. III. A diszkrét termodinamikai rendszerek folyamatait leíró közönséges differenciálegyenletek. Entrópia, aszimptotikus stabilitás és a termodinamika második főtétele. A termodinamikai belső változók nyújtotta modellezési lehetőségek. Viszkozitás, viszkorugalmasság és képlékenyedés termodinamikai szemszögből. IV. A kontinuum-termodinamika alapelvei. A hővezetés-egyenlet és a Navier–Stokes-egyenlet, Onsager módszertanával származtatva.
Ajánlott irodalom: 
Tamás Matolcsi: Ordinary thermodynamics : Nonequilibrium homogeneous processes, Society for the Unity of Science and Technology, Budapest, 2017, ISBN 97861580157218 Tamás Fülöp: Chapters in thermodynamics, lecture notes, BME, 2022
Kompetenciák: 
a) tudása- Ismeri a klasszikus és modern fizika műszaki-technológiai eljárásokat és alkalmazásokat megalapozó alapvető törvényszerűségeit, fejlődési irányait, és a modern fizikai modelleket.- Ismeri a fizika legfontosabb kapcsolódási pontjait a mérnöki diszciplínákkal, az ehhez kapcsolódó alapvető fogalmakat és összefüggéseket.b) képességei- Képes a műszaki-technológiai problémák és a fizikai tudományos eredmények közötti kapcsolat megteremtésére, a két terület alkotó összekapcsolására.- Képes a műszaki problémák és a hozzájuk kapcsolódó fizikai jelenségek megértésére, az ehhez szükséges információgyűjtésre, és a szakirodalom eredményeinek értelmezésére és kreatív alkalmazására.- Képes a műszaki fejlesztéshez kapcsolódó problémák önálló megoldására, a megoldáshoz elvezető fizikai törvényszerűségek, mechanizmusok és műszaki megoldások azonosítására, komplex műszaki és fizikai problémák analitikus és számítógépes modellezésére, és a modellezés eredményének gyakorlati alkalmazására.- Képes tudásának önálló gyarapítására, a releváns szakirodalom követésére és feldolgozására, és tanulmányainak magasabb szinten történő folytatására.c) attitűdje- Törekszik a tudományos fizikai ismeretek és a műszaki-technológiai alkalmazások közötti összekötő, integráló szerep megteremtésére.- Hitelesen képviseli a természettudományos világnézetet, és alkalmazni tudja a technológia és társadalom viszonylatában.- Nyitott a természettudományos és műszaki továbbképzés irányában.- Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására.- Fejleszti, mélyíti szakterületi ismereteit.d) autonómiája és felelőssége- Önállóan feltárja és átgondolja az alapvető szakmai kérdéseket, és adott források alapján megválaszolja azokat, képes önálló szakmai döntések meghozatalára.- Felelősséggel együttműködik a műszaki, természettudományos és más szakterületek szakembereivel.- Tudatosan vállalja a műszaki-természettudományos terület etikai normáit.- Saját képességeit és munkájának eredményét reálisan értékeli.- Folyamatos tanulással fejleszti kompetenciáit, alkalmassá válva felelősségteljes munkakörök betöltésére.- Tisztában van a tudományos-technológiai kijelentések jelentőségével és következményeivel.