A tárgy címe:
Programozás 1.
Elsődleges képzés:
Fizikus mérnök BSc
Kredit:
7
A tárgy besorolása:
kötelező
Óraszám - előadás:
2
Óraszám - gyakorlat:
2
Óraszám - labor:
2
Egyéb oktatás:
Számítógépes laboratóriumi foglalkozás
Számonkérés módja:
Coursework grade
Egyéb számonkérés:
Folyamatos számonkérés (labor) és 5db évközi ZH
Félév:
1
Előtanulmányi feltételek:
-
Tantárgy felelőse:
Dr. Németh Márton, Tudományos munkatárs, PhD
További oktatók:
Tárgyleírás:
A tantárgy célkitűzése, hogy a hallgatók készség szinten alkalmazható ismereteket szerezzenek a számítógépes problémamegoldás módszereinek és alapvető eszközeinek használatában, úgy mint elemi és összetett adatok, lineáris adatszerkezetek, memóriakezelés. További cél, hogy a megszerzett ismereteket és készségeket további tanulmányaik során hatékonyan legyenek képesek alkalmazni.
A célkitűzés teljesítését egy magas szintű programozási nyelv, a C megismerése teszi lehetővé. A tárgyat teljesítő hallgató képes lesz:
I. alkalmazni az imperatív programozás ismertetett eszköztárát,
II. statikus és dinamikus lineáris adatszerkezeteket építeni programjában, ezeken alapvető algoritmusokat, elemi programozási tételeket alkalmazni,
III. C programozási nyelvet és integrált fejlesztőkörnyezetet használni a fenti eszközöket használó programok implementálásához,
IV. elemi megfontolásokat tenni egy program erőforrásigényére,
V. specifikációkat, programozói dokumentációkat megérteni,
VI. elmagyarázni a tematikában szereplő magasabb szintű absztrakciók és nemlineáris adatszerkezetek működését, alkalmazási lehetőségeit.
Ajánlott irodalom:
B. W. Kernighan, D. Ritchie: A C programozási nyelv: az ANSI szerint szabványosított változat (Műszaki Könyvkiadó, 1994.)
Stephen G. Kochan: Programfejlesztés C nyelven. (Kiskapu, 2008.)
Pongor György: Szabványos PASCAL programozás és algoritmusok. (Műszaki Könyvkiadó, 1999.)
Niklaus Wirth: Algoritmusok + Adatstruktúrák = Programok (Műszaki Könyvkiadó, 1982.)
Kompetenciák:
a) tudása- Ismeri a műszaki és fizikai problémák számítógépes modellezésének matematikai és informatikai módszereit.b) képességei- Képes a műszaki fejlesztéshez kapcsolódó problémák önálló megoldására, a megoldáshoz elvezető fizikai törvényszerűségek, mechanizmusok és műszaki megoldások azonosítására, komplex műszaki és fizikai problémák analitikus és számítógépes modellezésére, és a modellezés eredményének gyakorlati alkalmazására.c) attitűdje- Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására.- Fejleszti, mélyíti szakterületi ismereteit.d) autonómiája és felelőssége- Önállóan feltárja és átgondolja az alapvető szakmai kérdéseket, és adott források alapján megválaszolja azokat, képes önálló szakmai döntések meghozatalára.- Felelősséggel együttműködik a műszaki, természettudományos és más szakterületek szakembereivel.- Tudatosan vállalja a műszaki-természettudományos terület etikai normáit.- Saját képességeit és munkájának eredményét reálisan értékeli.- Folyamatos tanulással fejleszti kompetenciáit, alkalmassá válva felelősségteljes munkakörök betöltésére.- Tisztában van a tudományos-technológiai kijelentések jelentőségével és következményeivel.