BMETETMP068

A tárgy címe: 
Fenntartható fejlődés és energetika
Elsődleges képzés: 
Fizikus mérnök BSc
Kredit: 
3
A tárgy besorolása: 
választható
Óraszám - előadás: 
2
Óraszám - gyakorlat: 
0
Óraszám - labor: 
0
Egyéb oktatás: 
Számonkérés módja: 
Coursework grade
Egyéb számonkérés: 
2 zárthelyi dolgozat
Félév: 
6
Előtanulmányi feltételek: 
Modern fizika
Tantárgy felelőse: 
Dr. Aszódi Attila, egyetemi tanár, PhD
További oktatók: 
Tárgyleírás: 
A fenntartható fejlődés definíciója, értelmezése. A fenntartható fejlődés vizsgálatával foglalkozó nemzetközi programok, törekvések, egyezmények. Az energiatermelés, az energiatermelési módok fejlődése és szerepe a fenntartható fejlődésben. Energiahordozó készletek, energiaellátás biztonsága, az energiaellátás és a gazdasági függetlenség kapcsolata.Globális felmelegedés, kiotói megállapodás, klímavédelem. Különböző energiatermelési módok összehasonlítása. A megújuló energiaforrások és a nukleáris energiatermelés szerepe az egészséges energiakoktélban. Atomenergia-hasznosítás fejlődése, fizikai alapjai. Atomreaktorok műszaki felépítése és típusai. Atomenergia-rendszerek, hasadóanyag készletek, ezek összevetése egyéb primer energiahordozó készletekkel. Radioaktív sugárzás hatása az élő szervezetekre. Az atomenergia-hasznosítás radioaktív hulladékai és melléktermékei. A radioaktív hulladékok és a kiégett üzemanyagok kezelése, végső elhelyezése. Atomerőművek biztonsága és környezeti hatásai. Nemzetközi együttműködések az atomenergia-hasznosítás és a non-proliferáció területén. Rendkívüli atomerőművi események, atomerőmű balesetek, okok, következmények és hatások (pl. Csernobil).Az atomenergia nem energetikai célú (orvosi, mezőgazdasági, ipari stb.) felhasználása.Az atomenergia-hasznosítás szerepe a hazai villamosenergia-igények kielégítésében. A paksi atomerőmű. Az atomtörvény. A nukleáris létesítmények hazai és nemzetközi ellenőrzési rendszere.
Ajánlott irodalom: 
David J. C. MacKay: Sustainable Energy — without the hot air, UIT Cambridge, ISBN: 9781906860455 IAEA, Nuclear Power and Sustainable Development, STI/PUB/1754, 978-92-0-107016 Todreas, N.E., & Kazimi, M.S. (2021). Nuclear Systems Volume I: Thermal Hydraulic Fundamentals (3rd ed.). CRC Press. IAEA, THE CHERNOBYL ACCIDENT: UPDATING OF INSAG-1. INSAG-7. A report by the. International Nuclear Safety Advisory Group.Vienna 1992
Kompetenciák: 
a) tudása- Ismeri a klasszikus és modern fizika műszaki-technológiai eljárásokat és alkalmazásokat megalapozó alapvető törvényszerűségeit, fejlődési irányait, és a modern fizikai modelleket.- Ismeri a fizika legfontosabb kapcsolódási pontjait a mérnöki diszciplínákkal, az ehhez kapcsolódó alapvető fogalmakat és összefüggéseket.- Átlátja a fizikai törvényszerűségek technológiai és gazdasági folyamatokra történő alkalmazásait, valamint a kutatás-fejlesztés és a technológiai innováció folyamatát.- Tisztában van a fejlett technológiák alkalmazásával járó valós kockázatokkal és veszélyekkel, azok értékelésére és a kockázatok csökkentésére alkalmazható módszerekkel. Ismeri a szakterületéhez kapcsolódó jogi szabályozásokat, etikai normákat és biztonságtechnikai követelményeket.b) képességei- Képes a műszaki-technológiai problémák és a fizikai tudományos eredmények közötti kapcsolat megteremtésére, a két terület alkotó összekapcsolására.- Képes a műszaki problémák és a hozzájuk kapcsolódó fizikai jelenségek megértésére, az ehhez szükséges információgyűjtésre, és a szakirodalom eredményeinek értelmezésére és kreatív alkalmazására.- A modern fizikán alapuló technológiákkal kapcsolatos általános ismeretei felhasználásával választott specializációja területén képes egyes mérnöki feladatok megoldására (tervezés, fejlesztés, üzemeltetés, tanácsadás).- Ismeretei alapján rendelkezik a tudományos-technológiai alapokon nyugvó megalapozott érvelés képességével, ismeretei alapján képes megalapozott véleményt alkotni szakterületéhez kapcsolódó társadalmi, tudományos, technológiai és etikai kérdésekről.- Képes tudásának önálló gyarapítására, a releváns szakirodalom követésére és feldolgozására, és tanulmányainak magasabb szinten történő folytatására.c) attitűdje- Törekszik a tudományos fizikai ismeretek és a műszaki-technológiai alkalmazások közötti összekötő, integráló szerep megteremtésére.- Törekszik a természet, ember és technológia viszonyának megismerésére, laboratóriumi és fejlesztői tevékenysége során környezettudatosan jár el.- Hitelesen képviseli a természettudományos világnézetet, és alkalmazni tudja a technológia és társadalom viszonylatában.- Nyitott a természettudományos és műszaki továbbképzés irányában.- Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására.- Fejleszti, mélyíti szakterületi ismereteit.d) autonómiája és felelőssége- Felelősséggel együttműködik a műszaki, természettudományos és más szakterületek szakembereivel.- Tudatosan vállalja a műszaki-természettudományos terület etikai normáit.- Saját képességeit és munkájának eredményét reálisan értékeli.- Folyamatos tanulással fejleszti kompetenciáit, alkalmassá válva felelősségteljes munkakörök betöltésére.- Tisztában van a tudományos-technológiai kijelentések jelentőségével és következményeivel.