BMETETMP038

A tárgy címe: 
Közgazdaságtan 1.
Elsődleges képzés: 
Fizikus mérnök BSc
Kredit: 
2
A tárgy besorolása: 
választható
Óraszám - előadás: 
2
Óraszám - gyakorlat: 
0
Óraszám - labor: 
0
Egyéb oktatás: 
számítási gyakorlatok, opcionális önállóan és csoportmunkában készített feladatok
Számonkérés módja: 
Coursework grade
Egyéb számonkérés: 
Félév: 
5
Előtanulmányi feltételek: 
Tantárgy felelőse: 
Dr. Ligeti Zsombor, egyetemi docens, PhD
További oktatók: 
Tárgyleírás: 
A tantárgy a közgazdasági alapműveltséghez tartozó alapvető fogalmak, elvek és összefüggések megismertetésével, illetve a közgazdasági elméletépítés logikájának bemutatásával elsősorban a mindennapi életben előforduló közgazdasági jelenségek megértéséhez járul hozzá, de a tágabb értelemben vett társadalmi jelenségek megértését is segíti. Tematika: 1. Bevezetés a társadalom- és közgazdaság-tudományba. A közgazdaságtan tárgya és személete. A közgazdaságtan eléletei és modelljei. Hogyan gondolkodik egy közgazdász? Alternatív költségek, marginális elemzés. 2. A piac modellje: a kereslet, a kínálat és a Marshall-kereszt. A hatékony piacok elmélete. Egyensúlyi és nem egyensúlyi helyzetek értelmezése a piacon. A piaci mechanizmus komparatív statikai elemzése. 3. Állami beavatkozás a piaci folyamatokba: adó és támogatás, árrögzítés. Beavatkozások hatékonysági elemzése. 4. Rugalmasság, fajtái, számítási módjai. A kereslet és kínálat rugalmassága, felhasználásuk a termékek és szolgáltatások osztályozásánál. A rugalmassági értékek által nyújtott információk. 5. Az egyéni döntéshozó problémája. Hasznossági függvény. Az optimális választás modellje. 6. Intertemporális választás. Jelen-, és jövőérték számítása. Nettó jelenérték-számítás. 7. 1. zárthelyi (az 1–6. hét anyagából) 8. A vállalat modellje. A vállalati döntéseket meghatározó technikai korlátok, termelési függvény, termelési lehetőségek határa, komparatív előnyök. Skálahozadék, hozadéki szférák elválasztása. 9. Technológia és költségek közötti összefüggés. Termelési költségek. Költségtípusok és költségfüggvények. Optimális tényezőfelhasználás. Tényezőpiacok. 10. A versenyzői piac. A vállalat rövid és hosszú távú kínálatának meghatározása. Piaci összkínálat meghatározása. 11. Monopolpiac. A monopólium optimális kínálatának meghatározása, a monopolista kibocsátása és ármeghatározása. Haszonkulcsos árképzés, árdiszkrimináció. 12. A monopolisztikus verseny. Oligopólium, oligopolpiac. Játékelmélet, Nash-egyensúly. A fogoly dilemma. Pareto-hatékonyság. 13. Piaci kudarcok: externáliák, közjavak és aszimmetrikus információ. 14. 2. zárthelyi (a 7–13. hét anyagából)
Ajánlott irodalom: 
Mankiw, Gregory N. and Taylor, Mark P. (2020): Economics. (5th ed.) Cengage Learning EMEA, UK. Mankiw, Gregory N. (2015): Principles of Microeconomics. (7th ed.), Cengage Learning. UK. Varian, Hal R (2014): Intermediate Microeconomics – A modern approach (8th ed.), W.W. Norton & Company, New York.
Kompetenciák: 
a) tudása- b) képességei- c) attitűdje- Törekszik a természet, ember és technológia viszonyának megismerésére, laboratóriumi és fejlesztői tevékenysége során környezettudatosan jár el.- Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására.d) autonómiája és felelőssége- Felelősséggel együttműködik a műszaki, természettudományos és más szakterületek szakembereivel.- Saját képességeit és munkájának eredményét reálisan értékeli.- Folyamatos tanulással fejleszti kompetenciáit, alkalmassá válva felelősségteljes munkakörök betöltésére.- Tisztában van a tudományos-technológiai kijelentések jelentőségével és következményeivel.