BMETETMP058

Course title: 
Spektroszkópiai módszerek az anyagtudományban
Primary programme: 
Fizikus mérnök BSc
ECTS credits: 
3
Course type: 
választható
Number of lectures per week: 
2
Number of practices per week: 
0
Number of laboratory exercises per week: 
0
Further knowledge transfer methods: 
nincs
Grading: 
Examination
Special grading methods: 
esettanulmányok
Semester: 
5
Prerequisites: 
Modern fizika
Responsible lecturer: 
Dr. Lenk Sándor, egyetemi docens, PhD
Lecturers and instructors: 
Course description: 
Bevezető tantárgy a spektroszkópiai méréstechnikákba. Spektrum fogalma, példák Optikai emissziós spektroszkópia elméleti alapjai, Bontóprizma, diffrakciós rés és rács, diszperzió. Prizmás, illetve rácsos spektrométer felépítése, gyakorlati megvalósítások. Abszorpciós spektroszkópia. Fluoreszcencia spektroszkópia. Nagyfelbontású spektroszkópia, Fábry-Perot interferométer. Michelson interferométer és Fourier spektrométer. Heterodin spektrométer. Akuszto-optikai spektrométer. Lézer spektroszkópia, Raman spektroszkópia. Dinamikus spektroszkópiai módszerek (tranziens abszorpció, emisszió, fényszórás). Optikailag detektált mágneses rezonancián alapuló módszerek. Röntgen fotoelektron spektroszkópia. Tömegspektroszkópia és alkalmazási területei. Gamma és béta spektroszkópia.
Reading materials: 
Wolfgang Demtröder: Laser Spectroscopy 5th Edition, 2014 ISBN 978-3-642-53858-2 Nikolai Tkachenko: Optical Spectroscopy Methods and Instrumentations, 2006 ISBN 9780080451724 Joseph R. Lakowicz: Principles of Fluorescence Spectroscopy, 2006 ISBN: 978-0-387-46312-4
List of competences: 
a) tudása- Ismeri a klasszikus és modern fizika műszaki-technológiai eljárásokat és alkalmazásokat megalapozó alapvető törvényszerűségeit, fejlődési irányait, és a modern fizikai modelleket.- Ismeri a fizika legfontosabb kapcsolódási pontjait a mérnöki diszciplínákkal, az ehhez kapcsolódó alapvető fogalmakat és összefüggéseket.- Specializációs szakterületén ismeri az alkalmazott tervezési elveket, technológiákat, speciális anyagokat és mérési eljárásokat.b) képességei- Képes a műszaki-technológiai problémák és a fizikai tudományos eredmények közötti kapcsolat megteremtésére, a két terület alkotó összekapcsolására.- Képes a műszaki problémák és a hozzájuk kapcsolódó fizikai jelenségek megértésére, az ehhez szükséges információgyűjtésre, és a szakirodalom eredményeinek értelmezésére és kreatív alkalmazására.- A modern fizikán alapuló technológiákkal kapcsolatos általános ismeretei felhasználásával választott specializációja területén képes egyes mérnöki feladatok megoldására (tervezés, fejlesztés, üzemeltetés, tanácsadás).- Ismeretei alapján rendelkezik a tudományos-technológiai alapokon nyugvó megalapozott érvelés képességével, ismeretei alapján képes megalapozott véleményt alkotni szakterületéhez kapcsolódó társadalmi, tudományos, technológiai és etikai kérdésekről.- Képes tudásának önálló gyarapítására, a releváns szakirodalom követésére és feldolgozására, és tanulmányainak magasabb szinten történő folytatására.c) attitűdje- Törekszik a tudományos fizikai ismeretek és a műszaki-technológiai alkalmazások közötti összekötő, integráló szerep megteremtésére.- Hitelesen képviseli a természettudományos világnézetet, és alkalmazni tudja a technológia és társadalom viszonylatában.- Nyitott a természettudományos és műszaki továbbképzés irányában.- Elkötelezett új kompetenciák elsajátítására.- Fejleszti, mélyíti szakterületi ismereteit.d) autonómiája és felelőssége- Felelősséggel együttműködik a műszaki, természettudományos és más szakterületek szakembereivel.- Tudatosan vállalja a műszaki-természettudományos terület etikai normáit.- Saját képességeit és munkájának eredményét reálisan értékeli.- Folyamatos tanulással fejleszti kompetenciáit, alkalmassá válva felelősségteljes munkakörök betöltésére.- Tisztában van a tudományos-technológiai kijelentések jelentőségével és következményeivel.